Rozmowa z córką o jej życiu intymnym jest czymś trudnym dla każdej z nas. Jednak należy pamiętać, że jest to kluczowy temat, który koniecznie trzeba poruszyć. Musimy zdawać sobie sprawę, że nasze dzieci szybko zaczynają swoje życie seksualne o czym dowiadujemy się często po fakcie (MAMO JESTEM W CIĄŻY).

Badania wskazują, iż 20% dziewcząt i 28% chłopców miało już pierwsze kontakty seksualne przed ukończeniem 15 roku życia, a przed 18 rokiem życia odpowiednio: 56% dziewcząt i 73% chłopców. Wczesne rozpoczęcie życia seksualnego często łączy się z brakiem odpowiedniego zabezpieczenia i propagowaniem ryzykownych zachowań seksualnych, co w konsekwencji zwiększa ryzyko nieplanowanych ciąż oraz infekcji przenoszonych drogą płciową (STI).

W obecnych czasach pojęcia piękno i seksualność są nadużywane i podatne na wpływy internetowej rzeczywistości. Nie tylko młode dziewczęta, ale także dojrzałe kobiety porównują się i rozwijają nowe fantazje pod wpływem aktualnych wzorców piękna prezentowanych codziennie w mediach społecznościowych.

W okresie dojrzewania następuje intensywny rozwój zewnętrznych cech płciowych, a w organizmie nastolatki zaczynają „szaleć hormony”. W konsekwencji pojawiają się silne, wewnętrzne i zewnętrzne impulsy seksualne, napierające na nastolatka ze wszystkich stron. Wzrastają zainteresowanie rówieśnikami i potrzeba bycia przez nich akceptowanym. Pojawia się również pragnienie zbliżenia fizycznego do konkretnej osoby i zostanie przez nią przyjętym. To okres niezwykłego rozwoju fantazji seksualnych, zwłaszcza że wzrasta możliwość ich realizacji.

Wiek nastoletni to etap życia, w którym nasze dzieci rozpoczynają poszukiwania swojego ja, szczególnie w sferze intymnej. Często zmieniają swoje poglądy, starając się zdefiniować własną, jeszcze niedojrzałą i nieukształtowaną seksualność. Dziewczęta zmuszone są do reagowania i dostosowywania swoich przekonań i fantazji do dziesiątek bodźców napływających do nich. Jednocześnie współczesna nastolatka, poza konfrontacją własnych preferencji z tymi narzuconymi przez otoczenie, zobligowana jest dodatkowo do życia według wartości, norm i wzorców zachowań utrwalonych w społeczeństwie od pokoleń. Pojawia się więc sytuacja, w której prawidłowe rozwijanie własnej sfery intymnej, preferencji seksualnych czy też spersonalizowanego poczucia piękna staje się trudne i niekomfortowe. W konsekwencji zwiększa to podatność na utrwalanie wyidealizowanych i często nienaturalnych wzorców narzuconych przez media oraz utrudnia odnalezienie własnych potrzeb.

Rozwinięcie się na szeroką skalę mediów jest istotnym czynnikiem, który spowodował, że wygląd oraz zachowania młodych kobiet w XXI wieku są zupełnie inne niż choćby kilkadziesiąt lat temu.

Obecne nastolatki dostrzegają wzorce dzięki wszechobecnym reklamom, pokazującym często wyidealizowane za pomocą programów komputerowych, ciała kobiet. Ponadto bardzo popularne w tej grupie wiekowej są media społecznościowe, takie jak:

  • Instagram,

  • TikTok,

  • Facebook,

to one promują wielu celebrytów będących wzorem dla młodego, dorastającego człowieka.

Programy telewizyjne typu reality show nierzadko przedstawiają nagość i zachowania seksualne promujące ryzykowną aktywność seksualną. Te silne bodźce z łatwością trafiają do młodych dziewcząt, modyfikując przy tym ich pogląd własnego ciała.

Społeczeństwo, w jakim żyjemy, wykreowało obraz kobiety silnej, radzącej sobie z każdą przeszkodą. Musi być ona pewna siebie, aktywna i wytrwała w dążeniu do bardzo wygórowanych celów. Powinna być piękna, zadbana i przede wszystkim szczupła, bo przecież w przeciwnym wypadku nie będzie atrakcyjna. Dodatkowo jest zobowiązana do bycia bogatą, ubraną w drogą, markową odzież damą, idącą przez życie bez problemów. W jej idealnym świecie nie ma miejsca na ból i przyziemne trudności. Ponadto zna i jednoznacznie definiuje swoje preferencje seksualne i fantazjuje o perfekcyjnej miłości. Taki obraz spada w dzisiejszych czasach na rozwijające się nastolatki z otaczającego je świata mediów. Z perspektywy człowieka, który znajduje się w okresie dorastania, jest to zbyt przeładowana wizja wywołująca silne uczucie presji społecznej, która zmusza go do dążenia do mocno sprecyzowanego wzorca.

Dziewczęta w okresie adolescencji są bardzo zróżnicowaną grupą, z różnymi potrzebami w praktycznie każdym aspekcie życia. Niestety ich skomplikowana sytuacja, w której są zmuszone konfrontować portret współczesnej nastolatki ze schematem pochodzącym z wychowania i domu rodzinnego, nie pozostawia wiele miejsca na własne przemyślenia. Utrudnione definiowanie własnego ja ułatwia przenikanie do świadomości nastolatki wzorców pochodzących z mediów.

W prowadzeniu rozmów związanych z tematami seksualnymi z nastolatką, należy okazać wyrozumiałość, bo są to tematy bardzo dla nich delikatne. Nasze oceniające podejście może spowodować, że córka zamknie się w sobie i nie będzie chciała z Nami rozmawiać. Nie możemy naciskać, lecz przemycać w swobodnych rozmowach, że jesteśmy otwarte na każdy temat, również ten związany z seksualnością. Tak wykażemy zainteresowanie, troskę oraz budujemy zaufanie do siebie w tak subtelnej sferze życia u naszych dzieci.

Temat antykoncepcji wśród młodocianych staje się bardzo ważny. Każdego roku na świecie 75 milionów ciąż to ciąże niechciane, z czego 8 milionów wynika z niepowodzeń w stosowaniu antykoncepcji. Co roku również około 800-900 tysięcy nastolatek zachodzi w ciążę, z czego ponad 80% ciąż u dziewcząt poniżej 19 roku życia jest nieplanowana. Co więcej, My jako Mamy musimy z tym sobie poradzić i przekazać rzetelną wiedzę Naszym córkom. Możemy zwrócić się o pomoc do lekarza ginekologa, który dobierze najwłaściwszy sposób antykoncepcji, a jeśli napotykamy trudności w rozmowie o życiu seksualnym swojego dziecka, możemy skorzystać z pomocy seksuologa. Problemem zasadniczym przy stosowaniu antykoncepcji przez nastolatki jest niższa skuteczność danej metody, spowodowana błędami w jej stosowaniu w porównaniu z dorosłymi kobietami, czyli pominięcie jednej bądź dwóch tabletek antykoncepcyjnych w ciągu jednego cyklu, co może spowodować zajście w ciążę pomimo ich stosowania. Stąd szukamy dla swojego dziecka najlepszej metody antykoncepcji, która będzie przede wszystkim skuteczna, odwracalna i bezpieczna. Na rynku jest wiele dostępnych wariantów:

  • dwuskładnikowa antykoncepcja hormonalna,

  • tabletki z progestagenami,

  • implanty podskórne,

  • wewnątrzmaciczne systemy antykoncepcyjne

  • barierowe metody antykoncepcji.

Dla każdej z powyższych metod jest inne wskazanie. Stąd zachęcamy do skorzystania z fachowej pomocy ginekologa, który dobierze najlepszą metodę, poinstruuje jak stosować i odpowie na każde pytanie młodej kobiety. Dlatego nie bójcie się zabrać swojego dziecka do specjalisty; dzięki temu Wasza relacja z córką może stać się silniejsza, bo przecież każda z Nas przez to przechodziła, stąd wie jak ważne jest oparcie w tych sprawach w bliskiej osobie.

Poniżej znajduje się tabela ilustrująca wysokość wskaźnika Pearla dla różnych metod antykoncepcyjnych. Wskaźnik Pearla, nazywany też indeksem Pearla, służy do określenia skuteczności danej metody antykoncepcji. Wyrażany jest liczbowo i określa ilość ciąż, do których doszło podczas stosowania danej metody antykoncepcji na 100 regularnie współżyjących kobiet w ciągu jednego roku.

Tabela 2. Wartość wskaźnika Pearla dla poszczególnych metod antykoncepcji

Metoda

Wartość wskaźnika Pearla przy idealnym stosowaniu

Wartość wskaźnika Pearla przy typowym stosowaniu

Dwuskładnikowe tabletki

 

0 – 1,26

0 – 2,18

Tabletki progestagenne

0,14

0,41

Plastry antykoncepcyjne

0,59 – 0,99

0,41

Pierścień dopochwowy

0,31 – 0,96

0,41

Implant

0,41

Wkładka z miedzią

0,41

Wkładka z hormonem (lewonorgestrelem)

0,41