Pierwsza rutynowa wizyta w Poradni Ginekologicznej dla Dziewcząt powinna odbyć się w przedziale wiekowym od 12-15 roku życia, zazwyczaj po pierwszej miesiączce celem:

– oceny przebiegu cyklu miesiączkowego,

– wdrożenia profilaktycznych szczepień przeciwko wirusowi HPV.

To nie jedyne powody, dla których warto, a nawet trzeba się zgłosić do ginekologa. Zapewne zauważyłaś zachodzące zmiany w swoim organizmie podczas dojrzewania. Na Twoim ciele zaczęło pojawiać się owłosienie w miejscach intymnych, czy pod pachami. Twoje gruczoły piersiowe zaczęły się powiększać lub dopiero zaczną (pamiętaj na wszystko przychodzi odpowiedni czas), dlatego dobrze, gdybyś porozmawiała na temat swojej fizjologii oraz seksualności z kimś kto ma odpowiednią i rzetelną wiedzę w tym temacie.

Niestety, w naszym życiu zdarzają się również nieprzyjemne sytuacje, które powinny być dla Ciebie sygnałem alarmowym, że musisz zgłosić się do specjalisty np.:

– nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych,

– bóle brzucha, podbrzusza,

– urazy narządów płciowych, miednicy mniejszej,

– podejrzenie wady rozwojowej narządów płciowych,

– zbyt później dojrzewanie,

– zaburzenia miesiączkowania,

– zakażenia narządów płciowych (objawiające się pieczeniem, swędzeniem, obecnością upławów),

– czy rozpoczęcie współżycia.

Oczywiście istnieją również inne powody, przez które możesz zgłosić się do ginekologa. Pamiętaj, że zawsze najważniejszym jest, abyś to Ty czuła się dobrze. Częstą zagwozdką jest, czy wybrać kobietę czy mężczyznę jako swojego lekarza. Wybór należy do Ciebie! Zarówno Pani doktor, jak i Pan doktor, na pewno podejdą do Twojej wizyty profesjonalnie i pomogą Ci najlepiej jak tylko potrafią.

Jak wygląda sama wizyta?

Na początku lekarz zbierze z Tobą dokładny wywiad. Zapyta między innymi o:

– powód zgłoszenia się do gabinetu,

– charakterystykę dolegliwości,

– datę ostatniej miesiączki – (powinnaś zawsze pamiętać!),

– kiedy wystąpiła pierwsza menstruacja,

– czy Twoje cykle są regularne,

– czy Twoje cykle są bolesne,

– długość trwania cyklu.

Ponadto padnie pytanie o ewentualne współżycie i stosowaną antykoncepcję. Będzie musiał także odnotować potencjalne inne choroby, na które chorujesz oraz przyjmowane leki, czy jesteś na coś uczulona, czy przechodziłaś jakieś zabiegi lub operację, a także o choroby w najbliższej rodzinie. Nie denerwuj się, jeśli nie znasz odpowiedzi na któreś z tych pytań, ponieważ na wizycie będziesz z opiekunem, który Ci podpowie.

Po dokładnym wywiadzie zostanie przeprowadzone tzw. badanie podmiotowe ogólne. Będzie przeprowadzone w atmosferze zapewniającej pełną prywatność i intymność. Na wstępie zostanie Ci wszystko dokładnie wytłumaczone, po co i jak będzie przebiegać ocena Twojego stanu ogólnego. Lekarz zwróci szczególną uwagę na rozwój fizyczny:

 • masa ciała,
 • wzrost,
 • wskaźnik masy ciała BMI,
 • typ budowy ciała, proporcje,
 • obecność cech dysmorficznych (czyli nieprawidłowych w budowie ciała),
 • wad rozwojowych,
 • a także na stan skóry całego ciała i stadium Twojego rozwoju płciowego.

Następnie lekarz przejdzie do badania ginekologicznego. Można przeprowadzić je w pozycji litotomijnej, „żabiej” lub kolankowo-piersiowej na fotelu ginekologicznym lub kolanach mamy – w sposób najbardziej komfortowy dla Ciebie. Badanie rozpocznie się od dokładnej oceny m.in. zewnętrznych narządów płciowych:

 • ocena owłosienia łonowego,
 • skóry i błony śluzowej zewnętrznych narządów płciowych,
 • warg sromowych większych i mniejszych,
 • łechtaczki,
 • błony dziewiczej,
 • przedsionka pochwy,
 • ujścia zewnętrznego cewki moczowej,
 • przyśrodkowych powierzchni ud, pośladków, okolicy krocza, odbytu.

Następnie może zostać pobrany wymaz do badania bakteriologicznego za pomocą specjalnego ’’patyczka’’, jeśli Twoja wydzielina z pochwy będzie wskazywać na obecność infekcji. Jest to bezbolesna procedura, możesz czuć jedynie lekkie gilgotanie.

Jeśli nie współżyjesz, może nie występować konieczność badania ginekologicznego!

Ostatnią częścią badania ginekologicznego jest badanie ultrasonograficzne narządów miednicy mniejszej pozwalające na ocenę:

 • stopnia rozwoju i prawidłowości narządów płciowych,
 • grubości endometrium (wewnętrznej błony macicy, która złuszcza się w każdym cyklu miesiączkowym),
 • liczby i wielkości pęcherzyków jajnikowych,
 • wykrycie obecności torbieli i guzów jajnika.

Badanie ultrasonograficzne będzie wykonane głowicą przezbrzuszną. Jest to bezbolesne i całkowicie bezpieczne badanie. Pamiętaj, aby mieć wypełniony pęcherz moczowy, co ułatwi uwidocznienie Twoich narządów wewnętrznych. Jeśli jesteś aktywna seksualnie, lekarz może dodatkowo zlecić wykonanie cytologii oraz USG dopochwowego.

W zależności od dolegliwości, z którą się zgłosiłaś, może zostać poszerzona diagnostyka: panel hormonalny, badanie krwi, badanie ogólne moczu czy rezonans magnetyczny.

 • Schorzenia narządów płciowych u dziewcząt

https://www.proinfantis.pl/specjalista-radzi-trudne-pytania-wokol-pediatrii-4/

Pierwsza wizyta u ginekologa 

Endometrioza u nastolatek

https://podcasters.spotify.com/pod/show/katarzyna-gieroba